לנקר-ירדני | עו"ד ונוטריון

הרכבת 58, מגדל אלקטרה סיטי, תל אביב

אזרחות אוסטרית

הסדרת אזרחות אוסטרית

ודרכון אוסטרי לזכאים ולצאצאים

אזרחות אוסטרית שאלות ותשובות

משרדנו הינו המשרד הותיק ביותר שעסק ועדיין עוסק באופן אינטנסיבי בהגשת בקשות לאזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי ,על כל מכלול סעיפי החוק וזאת עוד שנים רבות לפני חיקוק סעיף 58C1   ,הסעיף אשר נחקק בחודש ספטמבר 2019 ושעל פיו ניתן להגיש בקשות לאזרחות החל מה-1.9.2020 .

החל מ-01 בספטמבר 2020 נכנס לתוקפו סעיף חדש בחוק האוסטרי, לפיו נכנסו שורת הקלות משמעותיות לקבלת אזרחות אוסטרית. הסעיף מאפשר שורה מכובדת של הקלות ליהודים בעלי שורשים אוסטריים, עבור קבלת אזרחות אוסטרי. במסגרת סעיף החוק, שנחקק בספטמבר 2019, הוחלט כי החל מהראשון בספטמבר 2020,  ניתן יהיה להגיש בקשות לקבלת אזרחות אוסטרית. האוסטרים צופים לגל של עשרות אלפי בקשות שתוגשנה מישראל ומכל רחבי העולם.

הסעיף החדש בחוק האוסטרי מגדיר תנאי סף אחד, שמי שאינו עומד בו, לא יוכל להגיש את הבקשה: מי שהוא צאצא של יהודים אשר ברחו מאוסטריה לפני שנת 1955 מאימת הנאצים, או כתוצאה מרדיפות הנאצים, יוכל להגיש בקשה לקבלת אזרחות אוסטרית.

בנוסף על כל מגיש בקשה מעל גיל 14 להיות ללא עבר פלילי ,עם זאת משרדנו מטפל בהגשת בקשות תחת סעיף זה גם לבעלי עבר פלילי (מקרים שכאלו יבחנו כל מקרה לגופו של אדם).

חשוב לציין
ישנן מספר הקלות בסעיף החוק כדלקמן:

מי שנולד לאם אוסטרית לפני 1983 יוכל להגיש בקשה, דבר שלא ניתן לעשות במסגרת סעיפים אחרים לחוק.

אדם ששירת או משרת בקבע בצה"ל, יוכל להגיש בקשות לדרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית, ללא שידרש בהצגת נתונים פיננסיים כלשהם ,זאת בניגוד לסעיפי החוק הקודמים וחשוב יותר יוכל גם להעביר את הזכאות לאזרחות לילדיו ללא כל תנאי .

סעיף זה מאפשר להחזיק באזרחות נוספת מעבר לישראלית ולאוסטרית, כך שאם יש לכם אזרחות אמריקאית, לדוגמה, לא תצטרכו לותר עליה .חשוב לציין כמובן שהעניין תקף לכל אזרחות נוספת ולאו דווקא אמריקאית.

בניגוד לסעיפים אחרים בחוק האזרחות האוסטרית, גם מי שעבד או עובד בשירות הציבורי של מדינת ישראל או מדינה אחרת - יוכל להגיש בקשות לדרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית, מה שהיה מנוע ו/או בעייתי בעבר.

דרכון גרמני לילדים

דרכון גרמני לילדים

דרכון גרמני לילדים דרכון גרמני לילדים, האמנם? ישראלים רבים שוקלים את האפשרות שלהם למימוש זכאותם להוצאת אזרחות נוספת, אירופאית. האפשרות

קרא עוד »
קבלת דרכון אוסטרי

קבלת דרכון אוסטרי

החל מספטמבר 2020 חלו הקלות משמעותיות על ישראלים צאצאי אזרחים אוסטרים בקבלת דרכון אוסטרי. זאת בזכות סעיף חדש לחוק האוסטרי

קרא עוד »
קבלת דרכון גרמני?

קבלת דרכון גרמני

קבלת דרכון גרמני? גרמניה נחשבת לאחת המעצמות האירופאיות – מבחינת כלכלית, מדינית וחברתית. הדרכון הגרמני, הוא דרכון שהוא חלק בלתי

קרא עוד »


אזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי

שאלות ותשובות

מה הן היתרונות בהחזקת אזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי?

ראשית, אזרחות נוספת היא עוד דרך להיות חופשי יותר. האזרחות האוסטרית היא אזרחות אירופאית לכל דבר. אתה זכאי למעבר חופשי בין מדינות אירופה השונות וכן זוכה לקבלת שלל ההטבות להם זכאים כלל אזרחי האיחוד. כאזרח אוסטרי נפרשות בפניך אפשרויות רבות למסחר, השקעות, מגורים ולימודים באוסטריה ובכל רחבי האיחוד האירופאי.

הזכות לשהות ללמוד ולעבוד בכל מדינות האיחוד האירופאי ללא כל הגבלה, הזכות ללימודים אקדמאיים באוסטריה כאזרח מלא לעיתים ללא תשלום שכר לימוד ו/או שכר לימוד מופחת וקבלת מלגות (תלוי מוסד),הזכות להטבות ותנאים סוציאליים לזכאים,כניסה לארה"ב ללא צורך בהנפקת ויזה בשגרירות האמריקאית(מתעדכן מדי פעם),מקל על הכניסה והיציאה מכל מדינות האיחוד האירופאי,מאפשר כניסה למדינות שאינן מאפשרות כניסה לדרכון ישראלי לכל צורך. 

מי זכאי לאזרחות אוסטרית?

אם אתם צאצאים למי שחיו באזורים שכיום מוכרים בגבולות אוסטריה, לאחר שנת 1933 ועד שנת 1955 – אתם כנראה זכאים. סעיף חדש בחוק האוסטרי משנת 2020 הוסיף הקלה משמעותית, לא מדובר רק בצאצאיהם של מי שהיו אזרחי אוסטריה. מדובר גם בצאצאים של מי שרק התגוררו באוסטריה. כיום הזכאות ניתנת גם למי שאימו התגוררה באוסטריה ולא רק לפי אביו כמו בעבר. וכן גם למי ששירת  בצבע קבע – שלא קיבלו אישור בעבר. כמובן שכל מקרה נבחן לגופו ויש צורך בבדיקת הנתונים שלכם ושל משפחתכם.

האם התהליך לאזרחות אוסטרית שונה עבור ישראלים?

המון ישראלים יכולים להיכנס תחת כנפיו של סעיף חדש ומקל בחוק האזרחות האוסטרית .בתהליך להוצאת אזרחות אוסטרית, אינכם נדרשים לעבור מבחני ידע או שפה וכן אין חיוב לעבור לגור באוסטריה או לוותר על אזרחותכם הישראלית.

מה השלבים לקבלת האזרחות?

בשלב הראשוני אתם תידרשו להציג את המסמכים של אזרח אוסטריה שבגינו אתם מגישים את הבקשה (שאתם צאצאיו), בנוסף מסמכים המעידים על הקשר שלכם לצאצא האוסטרי וכן מסמכים אישיים שלכם. כמו כן יש למלא טפסים רשמיים של הגשת הבקשה. תידרשו גם לתרגם את המסמכים לגרמנית ואף להגישם לאחר חתימת נוטריון.

ברצוני לקבל דרכון אוסטרי איך מתחילים?

-אנו שמחים שבחרת להוציא דרכון אוסטרי,אך ראשית יש לקבל אישור שהינך אזרח/ית אוסטריה,יש להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית. משרדנו מתמחה בהשבת,הסדרת והוצאת אזרחות אוסטרית.המשרד מוכר ע"י הרשויות האוסטריות  ,השפה הגרמנית מהווה שפת אם במשרדנוכל הטיפול בתיק מתקיים מול הרשות המוסמכת באוסטריה עצמה.

האם השגרירות בישראל קובעת האם אקבל אזרחות אוסטרית?

-לא,ככלל השגרירות בישראל מהווה סוג של  "סניףש" של מדינת אוסטריה ועוסקת אך ורק באיסוף מסמכים ללא כל סמכות בנוגע להחלטה האם תתקבל אזרחות או לא? ,משרדנו עובד מול הרשות המוסמכת באוסטריה עצמה עובדה אשר מקצרת את משך הזמן לתשובה וקבלת האזרחות האוסטרית.

האם לידה באוסטריה מקנה את הזכות לקבלת האזרחות האוסטרית?

-ככל שלידה באוסטריה מהווה אינדיקציה לאפשרות של זכאות לאזרחות אוסטרית,לידה בלבד איננה מאפשרת רכישה של אזרחות אוסטרית ויש לספק מסמכים נוספים והוכחות נוספות בכדי לקבל את האזרחות האוסטרית.

מהו אורך ההליך לקבלת האזרחות האוסטרית ?

-אורך ההליך  לקבלת אזרחות אוסטרית אינו קבוע ומשתנה מתיק אזרחות אוסטרית אחד למשנהו ותלוי במספר גורמים ביניהם על פי איזה סעיף בחוק האזרחות האוסטרית מוגש התיק ,האם הוא מוגש באופן מלא על פי התקנות הקבועות בחוק האזרחות האוסטרי ,האם הוא מוגש ישירות  לרשות המוסמכת לעניין קביעת/השבת האזרחות האוסטרית ופרמטרים נוספים וחשובים אחרים ,על כן קיימת חשיבות מן המדרגה הראשונה ביותר להגשת התיק  לבקשה לאזרחות אוסטרית ע"י גורם מקצועי כמשרדנו.

האם הגשת הבקשה לאזרחות אוסטרית עלולה "להסתבך"?

-במידה ומגישים את הבקשה ללא ידע מוקדם בחוק האזרחות האוסטרית ,ו/או ע"י גורם שאינו מצוי בחוק האזרחות האוסטרית ובתיקונים והשינויים החלים בו ,הדבר עלול לגרום לשיהוי ארוך בקבלת תשובה ו/או אף בפסילת הבקשה ואף בקבלת תשובה שלילית ,כמו כן לעיתים קרובות לאורך ההליך יש לנהל תכתובת עם הגורם המוסמך באוסטריה בשפה הגרמנית בלבד ,פנייה ללא ידיעת השפה הגרמנית על בוריה או טיפול בתיק ע"י גורם שאינו מסוגל לתקשר בגרמנית תגרום לקושי טכני גדול ושוב עלולה להוביל במקרים אחדים לשיהוי בלתי סביר עד לקבלת תשובה.

קיבלתי את אישור האזרחות האוסטרית ,איך אני מקבל את הדרכון האוסטרי ?

ראשית יש למלא טפסים בגרמנית בלבד ,יש להגיע לשגרירות עם תמונות פספורט ולמסור טביעות אצבע  ולשלם אגרה,ללקוחות המשרד קיימת אפשרות לשירות של ליווי בשגרירות כולל מילוי הטפסים הרלוונטיים בגרמנית ,ואיסוף הדרכון האוסטרי ע"י צוות המשרד כולל שליחתו עם שליח לכל חלקי הארץ.

אבדה לי האזרחות האוסטרית /נלקח לי הדרכון האוסטרי עקב שירות בצה"ל בצבא קבע האם ניתן להשיבו/ה?

כן,מדובר בהליך משפטי סבוך ,הדבר אפשרי ,קצרה היריעה מלפרוש בפניך את ההליך כולו אנא פנה/י בהקדם למשרדנו.

האם ניתן לממש את זכאות גם אם יש עבר פלילי?

עבור מספר סעיפים רב בחוק האזרחות האוסטרית אחד התנאים הוא שלמועמד לא יהיה עבר פלילי. אנחנו כמובן נבהיר שכל מקרה נבחן לגופו והמשרד שלנו מטפל גם במועמדים בעלי עבר פלילי. מומלץ לפנות אלינו לבירור קפדני של הסטטוס שלכם.

יצירת קשר

אנחנו כאן לרשותכם